مصاحبه با محمدرضا نیازی سرپرست گروه سرود میثاق تهران

به گزارش تحریریه سینوا – رسانه تخصصی سرود و جمع‌خوانی مصاحبه‌ای با جناب آقای محمدرضا نیازی، سرپرست گروه سرود میثاق تهران ترتیب داده شده است.

سرود “ریشه ظلم” با اجرای گروه سرود میثاق، و به سرپرستی ایشان، به سه زبان فارسی، عربی و عبری تولید شده، که رتبه اول نظرسنجی ماه رمضان ۱۴۰۰ را به خودش اختصاص داده.

مصاحبه ای که خدمتتون تقدیم میشه معرفی سرود ریشه ظلم و عوامل سرود است. در ادامه به مشروح مصاحبه با آقای نیازی که توسط تحریریه سینوا صورت گرفته است توجه فرمایید.

معرفی گروه سرود میثاق تهران

س: آقای نیازی ضمن عرض سلام و خداقوت، لطفا گروه تان را به طور کامل معرفی کنید؟  

ج: عرض سلام و ادب خدمت شما.

محمد رضا نیازی هستم. سرپرست گروه سرود میثاق استان تهران و مرکز فعالیت ما واقع در افسریه، حسینیه شهدای بسیج هست.

گروه در سال ۱۳۹۷ برای گروه سنی ۱۲ تا ۱۶ سال تاسیس شده و الحمدلله توی این سه سال هم ۳۰ تا اثر تولید شده توسط گروه سرود میثاق.

یکی از این کارها نماهنگ “ریشه ظلم” هست که عزیزانی مثل آقایان محمد حسین هاشمی، سعید سویزی، آقای حسین ابراهیمیان، حمید حلمی زاده، حمید رضا خلیلی نژاد، امیرحسین داوطلب، پرهام حسینی و حسین موسوی زحمت کشیدند در این کار.

سرود “ریشه ظلم”

س: بفرمایید ایده ساخت سرود “ریشه ظلم” از کجا آمد و انگیزه شما برای ساخت سرود (سه زبانه) چه بود؟

ج: ایده ی این کار توسط یکی از دوستان توسط یکی از دوستان، سه چهار ماه قبل پردازش شد و  ما توی این سه چهار ماهی که تا روز قدس وقت داشتیم طی جلساتی موارد و محتوای اصلی کار رو بستیم.

و اما چرا کار سه زبانه باشه؟ خب یکی از این مطالبی که توی جلسات مطرح شد روز قدس یک روز و درخواست جهانی است. چون درخواست جهانی است به خاطر همین ما سعی کردیم حداقل سه تا زبان در کار استفاده بشه.

س: در روند تولید این سرود با چه چالشهایی مواجه بودید و چگونه آنها را از سر راه برداشتید؟ 

ج:یکی از بزرگ ترین چالش هایی که ما تو اکثر نماهنگ ها داریم و اکثر گروه سرود ها هم درگیرش هستند بحث تأمین مالی بود. که خب ما خیلی سختی کشیدیم. جلسات متفاوت با متولیان فرهنگی داشته باشیم و کار رو توضیح بدیم تا قبول بکنند که از لحاظ مالی ما رو کمک بکنند. تقریبا این جلسات متعدد یک ماه و نیم وقت ما رو گرفت ولی خب الحمدلله کانون مساجد قبول کردند و کار رو حمایت مالی کردند.

 

س: یکی از زبان هایی که در این اثر استفاده شده، زبان عبری است، استفاده از این زبان چقدر در دیده شدن اثر شما تاثیر داشته؟

ج: زبان عبری اثر زیادی توی این کار داشت و مخاطبین هم به علت اینکه جزو اولین کارهایی بود که نوجوانان دارند با زبان عبری در ارتباط با رژیم منحوس صهیونیستی می خونن به خاطر همین کار رو متفاوت کرده بود. و بازتاب متفاوتی هم داشت نسبت به مخاطبین. الحمدلله از موقعی که این کار پخش شد مخاطبین زیادی هم این کار رو مشاهده کردند، هم اینکه مشخص بود که تأثیر گذار بوده این کار.

 

س: تا به حال چه بازخوردهایی از مخاطبینتان در رابطه با اثر ریشه ظلم دریافت کرده اید؟

ج: ما توی این کار از مخاطبین غیر ایرانی هم بازخورد داشتیم. هم خوب، هم بد. حتی این کار رسیده بود به عزیزان رزمندگان  حزبالله لبنان. این از باب خوبش. اما از باب بدش اشخاصی که حامی رژیم صهیونیستی بودند پیام های تهدید آمیز و دیگه نهایت تقریبا فکر می کنم سه هفته ای پیج ما بسته شد به خاطر کار ریشه ظلم.

نماهنگ سرود “ریشه ظلم” گروه سرود میثاق تهرانس: جذاب ترین بازخوردی که دیدین را تعریف کنید؟

ج: یکی از مهم ترین باز خوردهایی که هنوز هم ما مشاهده می کنیم و تا جایی میریم و صحبت می کنیم مطرح میشه عبری صحبت کردن نوجوانان یا حتی بعضی از بزرگتر هاست که وقتی کار رو نگاه کردند بعضی از اون تیکه های عبری، تیکه کلامشون شده. من بعضی جاها که میرم اون رو میگن و خب این برای من ارزشمند و پسندیده هست که این کار چنان اثری داشته که بعضی از تیکه کلام های نفرات نوجوون تا بزرگسال شده.

س: برای خودتان کدام بخش از سرود جذابتر است؟

ج: برای من همون رجز زبان عبری توی این کار از همه قسمت هاش جذاب تر هست.

س: برای خودتان کدام بخش از سرود جذابتر است؟

ج: برای من همون رجز زبان عبری توی این کار از همه قسمت هاش جذاب تر هست.

و اما گروه سرود میثاق تهران

س: موسس گروه میثاق چه کسی بوده؟

ج: گروه سرود میثاق تهران داخل مدرسه ای توسط بنده حقیر تأسیس شد.

س: تک خوان های گروهتان چه کسانی هستند؟

ج: تک خوان های گروه میثاق تقریبا همشون اصلی هستند. آقایان امیر کرامتی، محمد سعادتی، علیرضا گلستانی، پرهام آقا زاده، محمدحسین خلیلی نژاد، امیرمهدی بی بلا، امیرحسین حیدری و آقای عرشیا عهدی هستند.

 

س: تک خوان ها را بر چه مبنایی انتخاب می کنید؟ آیا برای هر سرود تک خوان مجزا انتخاب می کنید یا تک خوان های شما همیشه ثابت هستند؟

ج: شیوه خواندن ما به این صورته که تک خون ثابت نداریم. روی هر کدوم از کارها که ببینیم که صدای عزیزان ما میشینه به همون صورت انتخاب می کنیم و تقریبا همه ی دوستان حداقل یک مرتبه در کارها تک خوانی کرده اند.

س: به اعضای گروه‌ چگونه و در چه فضایی آموزش می دهید؟

ج: آموزش ها و اطلاع رسانی هامون توی شرایطی که هست بیشتر مجازی هست. اما تأکید داریم که دوستانی که حتما وارد گروه سرود میثاق تهران می شوند در یکی از کلاس ها که ما معرفی می کنیم عضو باشند. تعداد زیادی هم برای جذب در گروه ما پیام میدن. و ما ازشون میخوایم یک کاری که روش تسلط دارند رو ارسال بکنند. بیشتر هم خودمون جذب هامون رو در کلاس های مداحی و کلا س هایی که خودمون معرفی میکنیم انجام میدیم.

س: حدودا چه تعداد اجرا در ماه دارید؟

ج: خب این بستگی به مناسبت های در ماه داره اما به طور میانگین تقریبا ۱۰ اجرا رو در ماه داریم.

س: از نظر خودتان کدام یک از آثار بهتر از باقی آثارتان است؟

ج: بهترین کاری هم که خودم خیلی دوستش دارم یک قطعه ای در مدح مادر هست که بسیار به این قطعه علاقه دارم.

س: از نظر مخاطبین تان کدام آثار، شاخص و بیشتر مورد توجه قرار گرفته است؟

ج: از مهمترین کارهایی که میشه گفت مخاطبین ما خیلی دوست داشتند کاری در مقام و مدح سردار سلیمانی هست.

س: گروه شما تا به حال چه عناوینی را کسب کرده است؟  

ج: گروه ما چون بچه ها اکثرشون داخل یک مدرسه هستند توی دو سال قبل از کرونا تو منطقه مقام اول رو کسب کردند و در استان هم یک سال رو بین تمام مناطق پنجم شدند.

حرف آخر: اگر نکته خاصی هست که لازم می‌دانید اشاره کنید بفرمایید؟

س: در آخر هم از رسانه سینوا تشکر می کنم که جایی رو قرار دادند که گروه های سرود شناخته بشند و حرف هاشون رو بزنند.

انتهای مصاحبه.

2 دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *