مصاحبه با افشین کردستانی مدرس موسیقی و مربی فنی سرود و کرال

عکس مصاحبه با افشین کردستانی فعال فرهنگی در عرصه سرود

به گزارش تحریریه سینوا – رسانه تخصصی سرود و هنرهای جمع‌خوانی مصاحبه‌ای با جناب آقای افشین کردستانی مدرس موسیقی و مربی فنی سرود و کرال ساکن خرمشهر و استان خوزستان ترتیب داده شده است.

ایشان اخیرا پویش سرود خونه آواز را در سطح کشوری برگزار کردند. اکنون مشغول تشکیل گروه کرال موج هستند که یک گروه متفاوت است. در ادامه بیشتر راجع این گروه کر (گروه سرود) خواهیم دانست.

آقای افشین کردستانی در دوران دفاع مقدس در بین رزمندگان عرصه جنگ تحمیلی حضور داشتند. ایشان همچنان مشغول سربازی در جبهه فرهنگی هستند. در ادامه به مشروح مصاحبه با آقای کردستانی که توسط تحریریه سینوا صورت گرفته است توجه فرمایید.

پویش سرود خونه آواز و پویش در خانه میمانیم​​

س: آقای کردستانی عرض سلام و خداقوت داریم. کمی راجع به پویش «خونه آواز» و ارتباطش با پویش «در خانه میمانیم» توضیح می‌دهید؟  

ج: با سلام و‌ درود خدمت شما و ‌همکاران گرامی؛
در ابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا در ایران و‌ جهان، با مشورت و حمایت برخی دوستان اقدام به برگزاری جشنواره «خونه آواز» با پیوستن به پویش «در خانه میمانیم» نمودم. این پویش با هدف نشاط اجتماعی و بردن سرود در کانون خانواده ها و در یک رقابت سالم، صمیمی و‌ خانوادگی بسیار موفق بود. با توجه به بیانات گوهربار مقام معظم رهبری (ما امروز به سرود نیاز داریم) تصمیم به برگزاری یک ‌اجرای کرال عمومی گرفتم. در این اجرا همه عزیزان، در هر جای میهن عزیزمان، اقدام به اجرای انفرادی، خانوادگی و یا گروهی نمایند.

گروه کرال موج

س: بعد از جشنواره خونه آواز شما یک گروه کر مجازی به نام گروه کرال موج یا گروه سرود موج تاسیس کردید. این گروه چیست و دقیقا چه کار می‌کند؟

ج: در خصوص گروه کرال موج باید عرض کنم که این گروه بیش از ده سال است که فعالیت دارد.

پس از شیوع ویروس کرونا تصمیم گرفتم که این گروه را در فضای مجازی نیز گسترش دهم. با این کار یک گروه چند هزار نفره به طور یکپارچه از سراسر کشور تشکیل شود. با برگزاری پویش “در خانه میمانیم”، امیدوارم بتوانیم فضای خانواده‌ها را نیز نشاط بخشیده و یک فعالیت سرودی داشته باشیم.

س: ایده اجرای مجازی گروه کرال موج از کجا آمده؟  

ج: ایده این کار پس از شیوع ویروس کرونا و تحرکات مثبت و‌ منفی فضای مجازی‌ در سراسر جهان شکل گرفت. ما از فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص فعالیتهای فرهنگی و هنری در فضای مجازی الهام گرفتیم و در جهت بُردن سرود به کانون خانواده‌ها به این ایده رسیدیم.

س: هدف شما از ایجاد گروه کرال موج چیست و این گروه قرار است چکار کند؟

ج: با توجه به‌ هجمه‌ی تبلیغات منفی گسترده برخی دشمنان جمهوری اسلامی ایران مبنی بر جنگ‌طلبی ایران، می‌خواهیم با اجرای این کرال عمومی، به تمامی جهان پیام بدهیم. به آنها اعلام کنیم که ما همواره صلح‌طلب بوده و خواهان صلح و دوستی هستیم. بگوییم این کشورهای متخاصم و استعمارگر هستند که همواره سر جنگ با ایران دارند. ما فقط از آرمان‌های میهن عزیز اسلامیان با قاطعیت دفاع می‌کنیم.

عکس افشین کردستانی در جشنواره کرال فرهنگیان سال 98

س: به نظر می‌رسد تشکیل گروه کرال موج هم در راستای پویش در خانه میمانیم بوده؛ با این حساب چه کسانی می‌توانند در این گروه عضو شوند و شرایط شرکت در این اجرا چگونه است؟ 

 

ج: تمامی اقشار مختلف جامعه اعم از خانم، آقا، پیر و جوان، کودک و نوجوان، روشن‌دلان و ناشنوایان عزیز، خواننده‌های حرفه‌ای و آماتور، می‌توانند در این گروه عضو شده و در این اجرای با شکوه شرکت کنند.

نحوه گزینش گروه کرال موج

س: آقای افشین کردستانی در گزینش صداها به چه چیزهایی بیشتر توجه می‌کند؟  

ج: در گزینش صدا بیشتر گوش موسیقایی مد نظرمان است، که خواننده بتواند خوب بشنود تا بتواند نُت‌ها را صحیح و البته با صدای سالم بخواند.
(ناشنوایان عزیز به صورت حرکات اشاره می‌خوانند)

 

عکس فراخوان گروه کرال موج

س: پخش این اجرا از چه طریقی و در چه بستری انجام می‌شود؟

ج: این اجرا به صورت کلیپ‌های انفرادی، جمع آوری شده و‌ پس از استخراج صداها و تدوین تصاویر ابتدا در بستر مجازی پخش خواهد شد و ‌پس از آن در صورت امکان از طریق سیما.

س: آیا این اجرا شکل رقابتی دارد و برندگانی خواهد داشت؟

ج: خیر اصلا رقابتی نیست.

س: دیگر سوالی برای روشن شدن گروه کرال موج باقی نمی‌ماند. حرف آخر: اگر نکته خاصی هست که لازم می‌دانید اشاره کنید بفرمایید؟  

ج: پیرو تاکید مقام ‌معظم رهبری در خصوص:

۱٫ ما به سرود نیاز داریم
۲٫ آتش به اختیار فعالین فرهنگی و هنری
۳٫ در زمینه مجازی باید کارهای فرهنگی انجام شود

باید در زمینه های فرهنگی و هنری و در فضاهای حقیقی و‌ مجازی به جِد فعالیت نمود. باید شور و نشاط در جامعه ایجاد کرد؛ و به عنوان سرباز جبهه فرهنگی جلوی یورش فرهنگ بیگانه و دشمنان قسم خورده ایران اسلامی را با قاطعیت گرفت.

انتهای مصاحبه.

یک دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *